gulsehir.org.tr


FARKLI BİR AÇIDAN 2. ABDULHAMİT

Tarih: 09-05-2018 11:55
1076 Okunma

“ULU HAKAN” MI “KIZILSULTAN” MI?

Osmanlı Devleti’nin 34 padişahı olan 2. Abdulhamit 21 Eylül 1842’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Sultan Abdülmecit, Annesi ise Ermeni kökenli Tirimüjan (Virjin) hanımdır. Annesi vefat edince 2. Abdulhamit’i üvey annesi Çerkez kökenli Piristü Kadın Efendi büyütmüştür.

31 Ağustos 1876 tarihinde padişah ilan edilen 2. Abdulhamit ülkemizde pek çok ilklerin padişahı olarak bilinir. Örneğin ilk rakı fabrikasını kuran kişidir. İlber Ortaylı’ya göre de “ilk genelev bu dönemde açılmıştır”. Kendisini bazı siyasi tarihçiler “Ulu Hakan” veya “Kızılsultan” olarak değerlendirmişlerdir. Kuşkusuz olumlu pek çok işte imzası vardır. Aslında tarihi gerçekleri de tarihçilere bırakmak gerek.

2. Abdulhamit döneminde Osmanlı İmparatorluğu en büyük toprak kaybını yaşamış ve Düyun-u Umumiye olarak bilinen vergi toplanmasını yabancılara bırakan anlaşma bu dönemde  imzalanmıştır. Toprak kaybı ve Düyun-u Umumiye anlaşması Abdulhamit’in yaptığı tüm olumlu işleri sıfırlayacak işlerin başında gelmektedir.

Özellikle “siyasal islamı” benimsediklerini söyleyen insanlarımız 2. Abdulhamit’i neredeyse kutsamaktadırlar. Ama gerçekler bunu göstermemektedir.

31 Mart olayları sonucu görevden uzaklaştırılan 2. Abdulhamit sürgün edilmiş ve 10 Şubat 1918’de vefat etmiştir.

2. Abdulhamit’in özellikle  Balkanlarda görevlendirdiği vali, jandarma komutanı ve polis şefi içinde Türk ya da Müslüman olanı parmakla sayılacak kadar azdır.

Peki kimdir 2. Abdulhamit’in seçkin bürokratları:

-Hazine-i Hassa'dan sorumlu üç bakanı var bunlar  Ermeni kökenli
-Ekonomi Danışmanı : JORJ ZARİFİ
-Yıldız Hafiyesi Başkanı : MÖSYÖ BONİN
-Osmanlı İstihbaratı Başkanı : RUM CİVİNİS EFENDİ
-Doktoru : SPİRİDON MAVROYENİ VE NİKOLAİ PARASKEVİDİS
-Haznedar/Beytülmal Bakanı : SAKIZLI OHANNES PAŞA
-Baş mimarı : RAİMONDO D.ARANCO
-Terzisi: J.BOTTER
-Polis Umumi Şefi : KONT EDOUARD LEFOULOYU
-Baş hafiyesi : MACAR YAHUDİSİ ARMİNİUS VAMBERRY
- Eşleri : 13 ADET AMA İÇİNDE TÜRK KÖKENLİ YOK neredeyse hepsi Kafkas kökenli.

Evet, 2. Abdulhamit,  ne “Ulu Hakan”, ne de “Kızıl Sultan” aslında. Etnik kimlik konusunda bocalamış, hatta Türk kimliğini neredeyse dışlamış, batı ile doğu arasında gidip gelen bir yapıya sahip olmuştur. 

Kendisini “Siyasal İslamcı” olarak tanımlayanların veya “Osmanlı Torunu” olarak algılayanların farklı kaynaklardan iyi araştırmaları gereken bir kişidir 2. Abdulhamit…

Yararlanılan kaynaklar:

TDV Ansiklopedisi

Aziz Üstel, 14.08.2017 Star Gazetesi

Mehmet koçak, 28.09.2016 Akit Gazetesi

Soner Yalçın, 13.03.2016 Sözcü Gazetesi


YAZARIN DİĞER YAZILARI


Masa Üstü Sürüme Geç